Menu
  • fr
  • en

Program

Friday 7th October

Ambiance Électronique 1

Petit Prince (FR) - GareSud (FR)

08:00pm to 12:00am

Quartier Général - Théâtre du Vieux St-Étienne

Saturday 8th October

Ambiance Électronique 2

Kablam (SE) - Abile (FR) - Cats Soiled (FR)

08:00pm to 12:00am

Quartier Général - Théâtre du Vieux St-Étienne

Nuit Électronique 1

Avalon Emerson (US) - Pearson Sound (UK) - André Bratten (NO) - Collectif Deuxcentdix (FR)

12:00pm to 06:00am

Antipode MJC

Super Boum !

Lisa Laubreaux (FR) - Alisa Andrasek (HL) & José Sanchez (CL) - DJ Philémon (FR)

02:00pm to 06:00pm

Quartier Général - Théâtre du Vieux St-Étienne

Sunday 9th October

Dimanche Au Triangle

Fuse* (IT) - In Love With a Ghost (FR) - Alexandre Berthaud (FR) - Alisa Andrasek (HL) & José Sanchez (ES) - R. Dugueperoux, C. Lebris & A. Shmouker - Smartmômes Orchestra & Bertùf (FR)

02:00pm to 06:30pm

Le Triangle

Tuesday 11th October

Images 1

Focus Pictoplasma (DE)

06:30pm to 08:00pm : Best Of Pictoplasma 2015

Le Tambour

Images 2

Pictoplasma (DE) - Florent Chamiot-Poncet (FR)

08:30pm to 11:00pm : Best Of Pictoplasma 2016 & Table-ronde

Le Tambour

Wednesday 12th October

Expérience 2

Julia Kent (CA) - Tom Adams (UK)

08:30pm to 10:30pm

Eglise Notre-Dame-En-Saint-Melaine

Prism

9th cloud & Cyril Meroni (FR)

12:30pm to 01:30pm

Les Champs Libres

Draw with sound

Discover and manipulate digital interfaces for sound creation

02:00 to 04:00

Quartier Général - Théâtre du Vieux St-Étienne

Expérience 1

Masayoshi Fujita (JP)

05:30pm to 06:00pm

Les Champs Libres

Thursday 13th October

Expérience 3

Masayoshi Fujita (JP)

07:00pm to 08:00pm

Musée des Beaux-Arts

Ambiance Électronique 3

KCIV (FR) - Kong (FR) - Pura Pura (FR)

08:00pm to 12:00am

Quartier Général - Théâtre du Vieux St-Étienne

Nuit Papier 2.0

Takami Nakamoto & Sébastien Benoits (FR) - Lola Gielen (NL) - DRN (FR) - Lucie Le Guen (FR) - Bérengère Amiot (FR) - Villa Böhnke (FR) - Angéline Croissant (FR)

09:00pm to 12:00am

Le Diapason

Demain ! #2

Sound & interactive interface

02::00pm to 05:00pm

Le Mabilay

Friday 14th October

The Wolf Under The Moon

Anthonin Ternant (FR)

08:00pm to 09:00pm

Antipode MJC

Expérience 5

Jackson (FR) – Light Metal Music

09:00pm

Parlement de Bretagne

Demain ! #2

Creative City

09:30am to 05:00pm

Le Mabilay

Nuit Électronique 2

Aurora Halal (US) - DR. Rubinstein (DE) - Lokier (MX) - Aube (FR)

12:00am to 06:00am

UBU

The Wolf Under The Moon

Anthonin Ternant (FR)

02:30pm to 03:30pm

Antipode MJC

Expérience 4

178° (FR)

05:30pm to 06:30pm

Les Champs Libres

Saturday 15th October

Expérience 7

Klara Lewis (SE)

09:00pm to 10:00pm

Parlement de Bretagne

Demain ! #2

Education & digital

09:30am to 05:00pm

Le Mabilay

Nuit Électronique 3

Ben UFO (UK) - Lena Wilikens (DE) - Le Matin (FR) - Collectif Deuxcentdix (FR)

12:00pm to 06:00am

Antipode MJC

BandBand

Building instruments & musical video game

02:00 to 05:00

Le Mabilay

Robot trainer

Discover the bases of robotics with a small open-source robot

02:00pm to 03:00pm and 03:00pm to 04:00pm

Le Mabilay

Imprimator

Building a robot out of paper

02:00pm to 05:00pm

Le Mabilay

Super Week-End !

Lola Gielen (NL) - Gaëtan Cieplicki (FR) - Collectif Deuxcentdix (FR) - La Petite Rennes (FR) - Chambry (FR) - Radio Orchestra & Bertùf (FR) - Claire Guetta (FR) - Virginie Blais (FR)

02:00pm to 06:30pm

Le Cadran

Expérience 6

Le Comte (FR)

05:30pm to 06:30pm

Les Champs Libres

Sunday 16th October

Ambiance Électronique 6

Mioshe (FR) - Francïs (FR)

08:00pm to 12:00am

Quartier Général - Théâtre du Vieux St-Étienne

Super Week-End !

Lola Gielen (NL) - Gaëtan Cieplicki (FR) - Collectif Deuxcentdix (FR) - La Petite Rennes (FR) - Delawhere (FR) - Radio Orchestra & Bertùf (FR) - Claire Guetta (FR) - Virginie Blais (FR)

02:00pm to 06:30pm

Le Cadran

Exhibitions / installations

Au Bureau

Guillaumit & Paul Martin (FR)

Médiathèque du Rheu

From 7th september to 22th october

Bloom Games

Alisa Andrasek & José Sanchez (CL)

Espace Social et Culturel Aimé Césaire

From monday 10th to friday 14th october

De choses et d’autres

Samuel St-Aubin (QC)

MJC Grand Cordel

from friday 7th october to saturday 3rd december

Espace Gourmand

Bérengère Amiot (FR)

Hôtel à Projets Pasteur

From 9th to 26th October

Intrude

Amanda Parer (AU)

Mail François Mitterrand

From sunday 9 to sunday 16 october

Logik

Eugénie Lacombe & Paul Bouisset (FR)

Quartier Général - Théâtre du Vieux St-Étienne

From friday 7 to sunday 16th october

Parsec

Joris Strijbos & Daan Johan (NL)

Hôtel à Projets Pasteur

Sunday 9th to sunday 16th October

Polyphonic Playground

Studio PSK (UK)

Quartier Général - Théâtre du Vieux St-Étienne

from friday 7 to sunday 16th october

Reverse of Volume

Yasuaki Onishi (JP)

Les Champs Libres

From tuesday 4th to sunday 30th october

Smart City

Bérengère Amiot (FR)

Le Pont des Arts

From wednesday 5th to sunday 16th october

Uluce

Collectif Récif (FR)

Quartier Général - Théâtre du Vieux St-Étienne

From friday 7th to sunday 16th october